2021 (3)

Tíz év az infinitemath.hu-n Csillagászati időmértékkel egy pillanat töredéke a 10 év, bár a Nap fénye ennyi idő alatt a legközelebbi 9 csillagot is eléri. A weboldalam első verziójának dizájnja 2016-ban módosult, de nemcsak a küllem, több szerkezeti elem is változott, így például a magyar és az angol nyelvű verziót ugyanaz a tartalomkezelő kezeli. Változatlan maradt viszont a háttér, az adatbázis, a tartalomkezelő és a webszerver, természetesen frissített verziókkal. Ami a tartalmakat illeti, nekem nem szerepem megítélni, csupán annyit róla, hogy a cikkek megfogalmazása hozzásegített ahhoz, hogy letisztuljanak a gondolataim. Mára egyfajta elégedettség is tölt el az elért eredmények miatt, mert tovább jutottam, mint reméltem. Ezt is a honlapomnak tulajdonítom, mert munkára ösztökélt akkor is, amikor ellustultam. Ezt remélem tőle…
Utoljára frissítve: szerda, 24 május 2023 10:57
szerda, 17 március 2021 17:27

Naplórészlet, 2021. március 16.

Írta:
Ma reggel egy 1982-ben készült Paul Dirac interjút hallgattam.1 Ebben Dirac említette – többek között – hogy az Einstein általános relativitáselméletében használt időbeli és térbeli távolságok nem ugyanazok, mint az atomi szinten mértek. Az a matematika2 – amiről eddig írtam a téridővel kapcsolatban – ezt is tükrözi, hiszen a téridő modellje nagy távolságokon a hiperbolikus számsík adta téridő, viszont kvantumszinten a komplex számsík modellezi a téridőt, ha a teret egy dimenzióra szűkítem. A meghallgatott interjúval kapcsolatos gondolataim megerősítették azt az elképzelésemet, hogy miképp lehet az általános relativitáselmélet segítségével háttérfüggetlenné tenni a kvantumfizikát, és a kettőt egységes matematikai keretbe foglalni. Nagy távolságokon a gravitáció az „úr”, atomi szinten pedig – az atommagon kívül – az elektromágneses erők hatása dominál. Amint Einstein…
Utoljára frissítve: szerda, 24 május 2023 10:56
hétfő, 08 március 2021 18:37

Naplórészlet, 2021. március 7.

Írta:
Visszatértem egy kicsit a nemsztenderd analízishez, bár évekkel ezelőtt már belekóstoltam, és nem tűnt számomra használhatónak. A nemsztenderd analízis tulajdonképpen a klasszikus analízis megfelelője, csak másfajta látásmóddal, amelyben az epszilon-deltás-határértékes megközelítés helyére egy végtelen kicsi bevezetésével való leírás lép. Hiába származik az általam megálmodott új matematika is a végtelenül kicsi/nagy újfajta értelmezéséből, ha ezek nem mennyiségi elemek, és az általuk vázolt analízisnek a klasszikus analízis csak az egyik ága. Most egy kicsit más szemmel nézve talán mégis találok benne valami számomra is használhatót.
Utoljára frissítve: szerda, 24 május 2023 10:56